Ev Sahipleri ve Kiracılar Dikkat! Kira Sözleşmesinin Haklı Fesih Sebepleri Nelerdir, Nasıl Yenilenir?

Ev Sahipleri ve Kiracılar Dikkat! Kira Sözleşmesinin Haklı Fesih Sebepleri Nelerdir, Nasıl Yenilenir?

Türkiye’de konut sahipliği oranı yükselse de yine de kiracı olan milyonlarca kişi bulunuyor. Ev sahipleri ve kiracılar arasında yaşanan en büyük sorunlardan biri de kira sözleşmeleri konusunda yaşanıyor. Kira sözleşmesinde haklı fesih sebepleri nelerdir, kira sözleşmesinde yenileme nasıl yapılır?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında kiralama şartlarının belirlenmesi için imzalanan sözleşmeye kira sözleşmesi adı verilmektedir.  Kira sözleşmesinde bazı dikkat edilmesi gereken önemli kriterler bulunmakla beraber bunlardan en önemlilerinden biri de kira sözleşmesinin haklı fesih sebepleri olarak öne çıkmaktadır.

KİRA SÖZLEŞMESİNİN HAKLI FESİH SEBEPLERİ NELERDİR?

Kira sözleşmesi hem kiracının hem de ev sahibinin haklarını korumak için düzenlenmekte olup her iki taraf içinde büyük öneme sahiptir.  Bu noktada kira sözleşmesi sürerken her iki taraf içinde kira sözleşmesinin haklı fesih sebepleri bulunmaktadır. Bunlar ev sahibi için haklı fesih sebepleri ve kiracılar için haklı fesih sebepleri olmak üzere 2 kategoriye ayrılmaktadır.

EV SAHİBİNİN KİRA SÖZLEŞMESİNDE HAKLI FESİH SEBEPLERİ NELERDİR?

Kiracının kirayı ödememesi ve gecikmeye düşmesi,  Kira sözleşmesine aykırılık taşıyan bir duruma düşmesi,  Kiralanan taşınmazda ev sahibinin izni ve onayı olmadan büyük tadilatlar yapılması,  Kiralanan taşınmazın amacı dışında kullanılması,  Kira sözleşmesinin bir başkanıa devredilmesi.

KİRACININ KİRA SÖZLEŞMESİNDE HAKLI FESİH SEBEPLERİ NELERDİR?

Taşınmazın oturulamayacak düzeyde hasarlı olması ya da su tesisatı, ısınma tesisatı gibi kullanımı zorunlu olan bir konuda uzun süreli kullanım imkanının ortadan kalkması,  Taşınmazda kullanımı engelleyecek sorunlar oluşması.

KİRA SÖZLEŞMESİ SÜRESİ NE ZAMAN DOLAR, OTOMATİK YENİLEMEDE SON TARİH NEDİR?

Kira sözleşmesinde aksini gösteren bir madde yoksa kira sözleşmesi bir senelik düzenlenmiş kabul edilir.  Sözleşme iptal edilmediği süre boyunca 10 sene boyunca yenilenerek tekrar düzenlenmiş kabul edilir. 

Kaynak: https://www.emlak365.com/emlak-terimleri/ev-sahipleri-ve-kiracilar-dikkat-kira-sozlesmesinin-hakli-fesih-sebepleri-h26826.html

Paylaş :

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2020 Klass Emlak. Tüm hakları saklıdır.
error: Content is protected !!